  • AT90PWM216-16SU
AT90PWM216-16SU
advertisement
Manufacturer No:
AT90PWM216-16SU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT90PWM216-16SU
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AT90PWM216-16SU
Description:
16KB 16K x 8 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® 90PWM Lighting Series AT90PWM216 24 Pin 16MHz 5V 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
AT90PWM216-16SU Overview
The package is in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) format. There are 19 I/Os on the Microcontroller. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. Temperatures within -40°C~105°C TA range are measured by this Microcontroller. AVR® 90PWM Lighting series components belong to this electrical component. This program memory has a size of 16KB 16K x 8, which indicates what the size of the program memory is. A AVR Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. The MCU has a number of 24 terminals. A 8-bit operation is performed by this part. This Microcontroller chip is powered by 5V volts. The Microcontroller chip has NO DMA channels. This IC part has a memory size of 16kB. Using the base part number AT90PWM216, you will be able to find alternatives for the part. In the case of 16MHz frequency operation, it can perform efficiently. The device works in YES PWM channels. The chip has 24 pins. Using the timer/counter system, it has 2 timers/counters. It has 53 Programmable Input/Output pins that can be programmed.
AT90PWM216-16SU Features
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
AT90PWM216-16SU Applications
There are a lot of Microchip Technology AT90PWM216-16SU Microcontroller applications.
  • Laminators
  • Electromechanical control
  • Ipad
  • Robotic prosthetic limbs
  • Hearing aids
  • Virtual reality VR robots
  • Fax machines
  • Scanners
  • Firewalls
  • Electrocardiogram (EKG)
Step5Bar-code shipping tag
AT90PWM216-16SU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    AVR® 90PWM Lighting
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AT90PWM216
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    19
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 1x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • ROM (words)
    16384
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • Number of Programmable I/O
    53
  • Length
    15.4mm