  • DS4E-SL2-DC12V
DS4E-SL2-DC12V
advertisement
Manufacturer No:
DS4E-SL2-DC12V
HK JDW NO:
590-DS4E-SL2-DC12V
Datasheet:
DS4E-SL2-DC12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 12VDC
Step5Bar-code shipping tag
DS4E-SL2-DC12V
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2004
  • Series
    DS
  • JESD-609 Code
    e4
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Packing Method
    BOX; TUBE
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    35.24mm
  • Body Breadth
    9.9 mm
  • Physical Dimension
    35.24mm x 9.9mm x 9.9mm
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Sealing
    EPOXY RESIN SEALED
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Rise Time
    3ms
  • Coil Resistance
    800Ohm
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    15mA
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Power Consumption
    180mW
  • Coil Power
    180mW
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
    Sealed - Fully
  • Body Height
    9.9mm