  • DS4E-SL-DC24V
DS4E-SL-DC24V
advertisement
Manufacturer No:
DS4E-SL-DC24V
HK JDW NO:
590-DS4E-SL-DC24V
Datasheet:
DS4E-SL-DC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24VDC
Step5Bar-code shipping tag
DS4E-SL-DC24V
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2004
  • Packing Method
    BOX
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    35.24mm
  • Body Breadth
    9.9 mm
  • Physical Dimension
    35.24mm x 9.9mm x 9.9mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Coil Resistance
    6.4kOhm
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Latching, Single Coil
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    3.8mA
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Coil Power
    90mW
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
    Sealed - Fully
  • Body Height
    9.9mm