  • DS4E-S-DC48V
DS4E-S-DC48V
advertisement
Manufacturer No:
DS4E-S-DC48V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-DS4E-S-DC48V
Package:
DIP
Datasheet:
DS4E-S-DC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DS4E-S-DC48V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Sealing
    EPOXY RESIN SEALED
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Electrical Life
    500000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Rise Time
    3ms
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    11.52kOhm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    48VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    4.2mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    33.6VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Power Consumption
    200mW
  • Coil Power
    200mW
  • Must Release Voltage
    4.8VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    48V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Length
    35.24mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    7g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    DS
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    BOX; TUBE
  • Depth
    9.9mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Physical Dimension
    35.24mm x 9.9mm x 9.9mm