  • DS4E-S-DC24V-TB
DS4E-S-DC24V-TB
advertisement
Manufacturer No:
DS4E-S-DC24V-TB
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-DS4E-S-DC24V-TB
Package:
Datasheet:
DS4E-S-DC24V-TB
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DS4E-S-DC24V-TB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    DS
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    PC Pin
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.88kOhms
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    8.3mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Coil Power
    200mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V