  • DS4301U-200+
DS4301U-200+
advertisement
Manufacturer No:
DS4301U-200+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS4301U-200+
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
DS4301U-200+
Description:
8 Terminations3V 8 Pin DS4301 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, INC, CS)32 Positions
Purchasing and Inquiry
DS4301U-200+ Overview
It is contained in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.32 taps protect this pentometer against overcurrent.In total, pentometer has 32 positions.The terminations are set at 8.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 200000Ohm.Powered by 3V, it delivers its performance.The digi devices has 8 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.The potentionmeter can supply 2.4V~5.5V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 200kOhm.The DS4301 family includes pentometer.potentiameter with 8 pins.There is a voltage delivery capability of 2.5/5V.A quiescent current of 30μA is consumed by potentiameter.
DS4301U-200+ Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Quiescent Current at 30μA
DS4301U-200+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS4301U-200+ Digital Potentiometers applications.
  • Voltage control
  • Wheatstone bridges
  • Cell phone
  • Brightness of monitors
  • Adjustable gain amplifiers
  • Adjusting the LCD Display
  • Automatic gain control
  • Voltage resistance conversion
  • Healthcare Products
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
Step5Bar-code shipping tag
DS4301U-200+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    250 ppm/°C
  • Resistance
    200kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.4V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS4301
  • Pin Count
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    60μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Quiescent Current
    30μA
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    32
  • Total Resistance
    200000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    500
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3.3V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±250ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.3V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm