  • DS2E-ML2-DC12V
DS2E-ML2-DC12V
advertisement
Manufacturer No:
DS2E-ML2-DC12V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-DS2E-ML2-DC12V
Package:
DIP
Datasheet:
DS2E-ML2-DC12V
Description:
PANASONIC EW DS2E-ML2-DC12V RELAY, PCB, DPDT, LATCHING, 12VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DS2E-ML2-DC12V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Contact Plating
    Gold, Silver
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    4g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    DS
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Electromechanical
  • Power Rating
    360mW
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Packing Method
    BOX; TUBE
  • Depth
    9.9mm
  • Current Rating
    2A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    20mm x 9.9mm x 9.9mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Sealing
    EPOXY RESIN SEALED
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Electrical Life
    500000 Cycle(s)
  • Number of Poles
    1
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Rise Time
    3ms
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Coil Resistance
    400Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    30mA
  • Release Time
    5ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Power Consumption
    360mW
  • Coil Power
    360mW
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Switching Current
    2A
  • Height
    9.8mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm