  • DS2E-ML-DC12V-R
DS2E-ML-DC12V-R
advertisement
Manufacturer No:
DS2E-ML-DC12V-R
HK JDW NO:
590-DS2E-ML-DC12V-R
Package:
Datasheet:
DS2E-ML-DC12V-R
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12VDC
Step5Bar-code shipping tag
DS2E-ML-DC12V-R
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    DS
  • Feature
    Reverse Polarity
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    BOX
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    20mm
  • Body Breadth
    9.9 mm
  • Physical Dimension
    20mm x 9.9mm x 9.9mm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    220V
  • Electrical Life
    500000 Cycle(s)
  • Coil Resistance
    800Ohm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Single Coil
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    15mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Coil Power
    180mW
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Body Height
    9.9mm