  • DS1E-SL-DC24V
DS1E-SL-DC24V
advertisement
Manufacturer No:
DS1E-SL-DC24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-DS1E-SL-DC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DS1E-SL-DC24V
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    3g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2008
  • Series
    DS
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Breadth
    9.9 mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Rise Time
    3ms
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    6.4kOhm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Latching, Single Coil
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    3.8mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    19.2VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Power Consumption
    200mW
  • Coil Power
    90mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Body Height
    9.9mm