  • DS1E-M-DC12V-R
DS1E-M-DC12V-R
advertisement
Manufacturer No:
DS1E-M-DC12V-R
HK JDW NO:
590-DS1E-M-DC12V-R
Package:
Datasheet:
DS1E-M-DC12V-R
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 12VDC
Step5Bar-code shipping tag
DS1E-M-DC12V-R
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    DS
  • Feature
    Reverse Polarity
  • Packing Method
    BOX
    PC Pin
  • Body Breadth
    9.9 mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Coil Resistance
    360Ohm
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    33.3mA
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Coil Power
    400mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Body Height
    9.9mm