  • DS1E-M-DC1.5V
DS1E-M-DC1.5V
advertisement
Manufacturer No:
DS1E-M-DC1.5V
HK JDW NO:
590-DS1E-M-DC1.5V
Description:
Low Signal Relays - PCB 1 Form C, 1.5VDC 1 Form C 400mW
Step5Bar-code shipping tag
DS1E-M-DC1.5V
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    5
  • Weight
    3g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
    DS
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Packing Method
    BOX; TUBE
    PC Pin
  • Body Breadth
    9.9 mm
  • Sealing
    EPOXY RESIN SEALED
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Coil Resistance
    5.6Ohm
  • Coil Voltage
    1.5VDC
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    267mA
  • Must Operate Voltage
    1.05VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Power Consumption
    400mW
  • Coil Power
    400mW
  • Must Release Voltage
    0.15VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Coil Voltage (DC)
    1.5V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Body Height
    9.9mm