  • DS1869S-50+
DS1869S-50+
advertisement
Manufacturer No:
DS1869S-50+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1869S-50+
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
DS1869S-50+
Description:
8 Terminations1.5V 8 Pin DS1869 Digital PotentiometersDallastat? Series Pushbutton, Serial64 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1869S-50+ Overview
It is contained in 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) pacakge.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.There are 64 positions in pentometer.There are 8 terminations on this digital potentiometer.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 1.5V.The digi devices show 8 pins.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible to supply ±2.7V~8V volts to the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.Limiting the flow with 50kOhm is possible.The DS1869 family contains pentometer.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.8 pins are available on this potentiameter.Among its additional features are the following: ALSO OPERATE WITH SINGLE 5V SUPPLY
DS1869S-50+ Features
Available in 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
DS1869S-50+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1869S-50+ Digital Potentiometers applications.
  • Used as variable resistor
  • DAC
  • Joysticks
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Motor control
  • Used as voltage divider
  • Programmable voltage regulator
  • Brightness of monitors
  • PC
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
DS1869S-50+
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    Dallastat™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATE WITH SINGLE 5V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~8V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS1869
  • Pin Count
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Pushbutton, Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    10μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -1.5V
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    50000Ohm