  • DS1869-50
DS1869-50
advertisement
Manufacturer No:
DS1869-50
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1869-50
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
DS1869-50
Description:
8 Terminations1.5V 8 Pin DS1869 Digital PotentiometersDallastat? Series Pushbutton, Serial64 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1869-50 Overview
There are 16-DIP (0.300, 7.62mm) packages in this package.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.In total, pentometer has 64 positions.It is designed 8 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.It is powered by 1.5V to deliver its perfomance.In the digi devices, 8 pins can be seen.In order to mount, it is recommended to follow the Through Hole axis.The potentionmeter can supply ±2.7V~8V voltage.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.Flow can be restricted using 50kOhm.The DS1869 family contains pentometer.A voltage of +-2.2/+-8V can be delivered by it.Among its additional features are the following: ALSO OPERATE WITH SINGLE 5V SUPPLY
DS1869-50 Features
Available in 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1869-50 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1869-50 Digital Potentiometers applications.
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Brightness of monitors
  • Noise-free volume controller
  • Used as variable resistor
  • Automated caliberation
  • Industrial control
  • Voltage control
  • LEDs
  • Wheatstone bridges
  • Programmable low pass filter
Step5Bar-code shipping tag
DS1869-50
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DS1869-50.
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    Dallastat™
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATE WITH SINGLE 5V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~8V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DS1869
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    +-2.2/+-8V
  • Interface
    Pushbutton, Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -1.5V
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Length
    9.375mm
  • Width
    7.62mm