  • DS1856E-050+T&R
DS1856E-050+T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1856E-050+T&R
HK JDW NO:
503-DS1856E-050+T&R
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1856E-050+T&R
Description:
DS1856 Digital PotentiometersI2CMin 2.85V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
DS1856E-050+T&R Overview
Package 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.The digital potentiometer embeds 2 circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.You should mount in the way of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.85V~5.5V volts.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~95°C.A flow limit of 50kOhm can be applied.DS1856 family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.There are 16 pins on this potentiameter.Temperature Sensor can be found when using this digital variable resistor.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.Stability is ensured by the maximum 95°C.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.The electronic potentiometer can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.2.85V is the minimum supply voltage it can operate at.
DS1856E-050+T&R Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~95°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1856E-050+T&R Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1856E-050+T&R Digital Potentiometers applications.
  • Wheatstone bridges
  • Matching Linear Impedance
  • DAC
  • Brightness of monitors
  • Power meter
  • Audio level control
  • Refrigerator
  • Joysticks
  • Communication device
  • Healthcare Products
Step5Bar-code shipping tag
DS1856E-050+T&R
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Temperature Sensor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.85V~5.5V
  • Base Part Number
    DS1856
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.85V
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Temperature Coefficient (Typ)
    50ppm/°C