  • DS1848E-050
DS1848E-050
advertisement
Manufacturer No:
DS1848E-050
HK JDW NO:
503-DS1848E-050
Package:
TSSOP
Datasheet:
DS1848E-050
Description:
14 Terminations3V 14 Pin Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 3V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
DS1848E-050 Overview
A package containing it contains TSSOP.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.The pentometer consists of 256 positions.A termination of 14 is intended.You will find here 2 functions for your reference.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3V.The digi devices show 14 pins.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.There are 14 pins on this potentiameter.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.95°C ensures stable operation.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of -40°C.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.A maximum voltage of 5.5V can be delivered to it.In this case, a supply voltage of 3V will be sufficient to power it.Potentiameter consumes quiescent current at 500μA.
DS1848E-050 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
Quiescent Current at 500μA
DS1848E-050 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1848E-050 Digital Potentiometers applications.
  • Voltage control
  • Matching Linear Impedance
  • Audio level control
  • Healthcare Products
  • Audio Volume control
  • Programmable voltage regulator
  • Programmable I to V converter
  • Brightness of monitors
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Noise-free volume controller
Step5Bar-code shipping tag
DS1848E-050
  • Package / Case
    TSSOP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    850 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Quiescent Current
    500μA
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.125 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm