  • DS1847B-050+T&R
DS1847B-050+T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1847B-050+T&R
HK JDW NO:
503-DS1847B-050+T&R
Package:
16-LBGA, CSPBGA
Datasheet:
DS1847B-050+T&R
Description:
DS1847 Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 3V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
DS1847B-050+T&R Overview
16-LBGA, CSPBGA packages contain it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.In general, Surface Mount is recommended for mounting.3V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~95°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.This object belongs to the DS1847 family.The potentiameter has 16 pins.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address, Temperature Sensor.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 95°C.A temperature of -40°C is necessary to maintain its reliability.The electronic potentiometer can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.3V is the minimum supply voltage that it can work with.Max supply current 1mA is possible.
DS1847B-050+T&R Features
Available in 16-LBGA, CSPBGA package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~95°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1847B-050+T&R Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1847B-050+T&R Digital Potentiometers applications.
  • Brightness of monitors
  • Adjustable gain amplifiers
  • Used as variable resistor
  • Automotive electronics
  • Adjustable current control
  • Automated caliberation
  • Calibration instrumentation
  • Used as programmable gain amplifier
  • Healthcare Products
  • Noise-free volume controller
Step5Bar-code shipping tag
DS1847B-050+T&R
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    16-LBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-CSBGA (4x4)
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address, Temperature Sensor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Temperature Coefficient
    850 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Base Part Number
    DS1847
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    1mA
    256
  • Temperature Coefficient (Typ)
    850ppm/°C