  • DS1844E-100
DS1844E-100
advertisement
Manufacturer No:
DS1844E-100
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1844E-100
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1844E-100
Description:
20 Terminations3V 20 Pin DS1844 Digital PotentiometersI2C, Serial64 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1844E-100 Overview
The file is contained in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.The pentometer is stored from Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.Pentometer consists of 64 positions.There are 20 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 100000Ohm.Performance is delivered by 3V power.In the digi devices, there are 20 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.This digital potentiometer operates at 0°C.You can limit the flow by using 100kOhm.Family DS1844 includes pentometer.20 pins are present on this potentiameter.This digital variable resistor contains Selectable Address.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.
DS1844E-100 Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1844E-100 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1844E-100 Digital Potentiometers applications.
  • Refrigerator
  • Used as programmable gain amplifier
  • DAC
  • Low power system
  • Voltage control
  • PC
  • Noise-free volume controller
  • Adjustable current control
  • Automotive electronics
  • LEDs
Step5Bar-code shipping tag
DS1844E-100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • Base Part Number
    DS1844
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C, Serial
  • Number of Circuits
    4
  • Nominal Supply Current
    2.5mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    250
  • Height
    950μm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    4.5mm