  • DS1809Z-010
DS1809Z-010
advertisement
Manufacturer No:
DS1809Z-010
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-DS1809Z-010
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS1809Z-010
Description:
8 Terminations5V 8 Pin Digital PotentiometersDallastat? Series Pushbutton
Purchasing and Inquiry
DS1809Z-010 Overview
It is contained in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) pacakge.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.The terminations are set at 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The performance of 5V is provided by 5V.On the digi devices, you can see the 8 pins.Mount in the direction of Surface Mount.5V voltage is available from the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.The flow can be limited by 10kOhm.There are also the following analog IC types: ANALOG CIRCUITA maximum supply voltage (Vsup) is reached at 5.5V.There must be a supply voltage greater than 4.5V (Vsup).
DS1809Z-010 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
Analog IC type: ANALOG CIRCUIT
DS1809Z-010 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC DS1809Z-010 Digital Potentiometers applications.
  • Power calibration
  • Adjustable current control
  • Power supply
  • Programmable I to V converter
  • Audio Volume control
  • Bias adjustment circuits
  • Wheatstone bridges
  • DAC
  • Adjusting the LCD Display
  • Testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
DS1809Z-010
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Dallastat™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    8
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    Pushbutton
  • Number of Circuits
    1
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm