  • DS1809U-010+
DS1809U-010+
advertisement
Manufacturer No:
DS1809U-010+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1809U-010+
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
DS1809U-010+
Description:
8 Terminations5V 8 Pin DS1809 Digital PotentiometersDallastat? Series Pushbutton
Purchasing and Inquiry
DS1809U-010+ Overview
There are 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages in this package.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.This termination is designed for 8.You will find here 1 functions for your reference.The performance of the product is powered by 5V.The digi devices shows the 8 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.There is 5V voltage limit on the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.The DS1809 family includes pentometer.The potentiameter has 8 pins.There is a quiescent current consumption at 500μA.IC types that are additional to those listed above are: ANALOG CIRCUITThere is 5.5V supply voltage (Vsup) greater than 5.5V.A voltage greater than 4.5V must be the minimum supply voltage (Vsup).
DS1809U-010+ Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Quiescent Current at 500μA
Analog IC type: ANALOG CIRCUIT
DS1809U-010+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1809U-010+ Digital Potentiometers applications.
  • Medical equipment
  • DC/DC conversion circuit
  • Gas detection circuit
  • DAC
  • PC
  • Matching Linear Impedance
  • Testing equipment
  • Motor control
  • Wheatstone bridges
  • Voltage resistance conversion
Step5Bar-code shipping tag
DS1809U-010+
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    Dallastat™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS1809
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    Pushbutton
  • Number of Circuits
    1
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Nominal Supply Current
    500μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Quiescent Current
    500μA
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400 Max
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm