  • DS1806S-100+
DS1806S-100+
advertisement
Manufacturer No:
DS1806S-100+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1806S-100+
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
DS1806S-100+
Description:
20 Terminations20 Pin DS1806 Digital PotentiometersSerial64 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1806S-100+ Overview
The package contains 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 6 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.The number of positions is 64.This termination is designed for 20.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.A 20 pin can be seen in the digi devices.Mounting in Surface Mount is recommended.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.Limiting the flow with 100kOhm is possible.This object belongs to the DS1806 family.This digital variable resistor can be used to find Cascade Pin.
DS1806S-100+ Features
Available in 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
6 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1806S-100+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1806S-100+ Digital Potentiometers applications.
  • LEDs
  • Used as programmable gain amplifier
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Programmable low pass filter
  • Programmable computer
  • Speakers
  • Audio level control
  • Automotive electronics
  • Calibration instrumentation
  • Voltage control
Step5Bar-code shipping tag
DS1806S-100+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Cascade Pin
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DS1806
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    6
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm