  • DS1803E-10/T&R
DS1803E-10/T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1803E-10/T&R
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-DS1803E-10/T&R
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1803E-10/T&R
Description:
Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
DS1803E-10/T&R Overview
A package containing 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.The storage of this pentometer begins at Volatile.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.
DS1803E-10/T&R Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1803E-10/T&R Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC DS1803E-10/T&R Digital Potentiometers applications.
  • Stereo
  • Sensor auto referencing circuits
  • Low power system
  • Used as variable resistor
  • Voltage resistance conversion
  • Modern office equipment
  • Joysticks
  • Industrial control circuits
  • PC
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
DS1803E-10/T&R
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    14-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
    Linear
  • Number of Taps
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C