  • DS1803E-010+
DS1803E-010+
advertisement
Manufacturer No:
DS1803E-010+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1803E-010+
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1803E-010+
Description:
14 Terminations3V 14 Pin DS1803 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1803E-010+ Overview
The package contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.Positions 256 make up this pentometer.There are 14 terminations on this digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 2 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.The performance of this product is a result of 3V.The digi devices show 14 pins.You should mount in the way of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.Flow can be restricted using 10kOhm.DS1803 family member.The potentiameter has a total of 14 pins.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.There is a voltage delivery capability of 3/5V.
DS1803E-010+ Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
14 pins
DS1803E-010+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1803E-010+ Digital Potentiometers applications.
  • DC/DC conversion circuit
  • Adjust VCOM settings
  • Healthcare Products
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Analogue circuit
  • Used as voltage divider
  • Wheatstone bridges
  • Gas detection circuit
  • Programmable low pass filter
  • Programmable voltage regulator
Step5Bar-code shipping tag
DS1803E-010+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS1803
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    40μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.5V
  • Height
    950μm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm