  • DS1801E-014
DS1801E-014
advertisement
Manufacturer No:
DS1801E-014
HK JDW NO:
699-DS1801E-014
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1801E-014
Description:
14 Terminations 3V 14 Pin Digital Potentiometers Serial 65 Positions
Step5Bar-code shipping tag
DS1801E-014
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Cascade Pin, Mute, Zero-Cross Sense
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    45kOhm
  • Number of Positions
    65
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.7 kHz
  • Taper
    Logarithmic
  • Number of Taps
    65
  • Total Resistance
    45000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.5V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm