  • DS1669-10
DS1669-10
advertisement
Manufacturer No:
DS1669-10
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1669-10
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
DS1669-10
Description:
8 Terminations8 Pin DS1669 Digital PotentiometersDallastat? Series Up/Down (UP, DN)64 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1669-10 Overview
This file is contained in a package of 8-DIP (0.300, 7.62mm).Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.The number of positions is 64.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.The digi devices displays 8 pins.In general, Through Hole is recommended for mounting.There is ±4.5V~8V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.10kOhm can limit the flow.The DS1669 family includes pentometer.In this case, Through Hole mounts digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.
DS1669-10 Features
Available in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1669-10 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1669-10 Digital Potentiometers applications.
  • Automated caliberation
  • Speakers
  • Brightness of monitors
  • Adjusting the LCD Display
  • Modern office equipment
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Gas detection circuit
  • Optic fiber network
  • Low power system
  • Noise-free volume controller
Step5Bar-code shipping tag
DS1669-10
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DS1669-10.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    Dallastat™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    ±4.5V~8V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    DS1669
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (UP, DN)
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Length
    9.375mm
  • Width
    7.62mm