  • DS1608C-104MLC
DS1608C-104MLC
advertisement
Manufacturer No:
DS1608C-104MLC
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-DS1608C-104MLC
Quantity:
In Stock : 8851
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DS1608C-104MLC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Q Factor
    40
  • Case/Size Code
    2618
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    480mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    100 µH
  • Height
    2.92mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    4.45mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 hours ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    160.004709mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    100 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    130mA
  • Frequency - Self Resonant
    10MHz