  • DS1374U-33
DS1374U-33
advertisement
Manufacturer No:
DS1374U-33
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1374U-33
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
DS1374U-33
Description:
10 Terminations3.3V 10 Pin DS1374 Real Time ClocksAlarm, Square Wave Output, Trickle-Charger, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
DS1374U-33 Overview
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) is where you'll find real time clocks.The package is packaged in the way of Tube.This electrical RTC has a supply voltage of 2.97V~5.5V.This electrical real time clock belongs to the Binary Counter category.On the system board, this real time clock (RTC) is mounted in Surface Mount.A temperature of -40°C~85°C should be used for operation.When operating, Alarm, Square Wave Output, Trickle-Charger, Watchdog Timer can be ensured.10 terminations result in transmission lines having the characteristic impedance of a RTC module terminating them.This RTC real time clock has a voltage supply of 3.3V which is provided to it.With 10 pins, it is equipped.Thare RTCs em are part of the family DS1374.There is a voltage of 1.3V~5.5V when powering this electrical digital time clock.It reaches 5.5V when the maximal supply voltage (Vsup) is reached.For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.97V.
DS1374U-33 Features
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
10 terminations
10 pin count
DS1374U-33 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1374U-33 Real Time Clocks applications.
  • Metering
  • Accurate high duration timer
  • Vending Machine
  • GPS
  • Switcher
  • Thermostat
  • Printers
  • Medical Devices
  • Digital cameras
  • Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
DS1374U-33
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    DS1374
  • Pin Count
    10
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G10
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.97V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Time Format
    Binary
  • Current - Timekeeping (Max)
    175μA @ 2.97V~5.5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.3V~5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Alarm, Square Wave Output, Trickle-Charger, Watchdog Timer
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Binary Counter
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.97V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm