  • DS1374U-33+T&R
DS1374U-33+T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1374U-33+T&R
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1374U-33+T&R
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
DS1374U-33+T&R
Description:
DS1374 Real Time ClocksAlarm, Square Wave Output, Trickle-Charger, Watchdog Timer Min 2.97V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
DS1374U-33+T&R Overview
In the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package, real time clocks is embedded as a dependency.As you can see, time clock is packaged as if time clock were in the form of Tape & Reel (TR).There is a voltage of 2.97V~5.5V when powering this electrical RTC.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Binary Counter.On the system board, this real time clock (RTC) is mounted in Surface Mount.-40°C~85°C is the operating temperature.When operating, electronic time clocks would be possible to ensure that the value Alarm, Square Wave Output, Trickle-Charger, Watchdog Timer are maintained.The family in which RTCs belongs are DS1374.This electrical digital time clock has a supply voltage of 1.3V~5.5V.There is a type of mounting for this RTC module: Surface Mount.There are 10 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications real time clock. Optimal efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at 3.3V.A temperature higher than -40°C is ideal for operating.Lower than 85°C is the recommended operating temperature.With 2.97V as the minimum supply voltage, real time clocks operate.Real time clocks are powered by a voltage of 5.5V, which is its maximum supply voltage.
DS1374U-33+T&R Features
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
DS1374U-33+T&R Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1374U-33+T&R Real Time Clocks applications.
  • Copy machines
  • Hand-Held Devices
  • Medical Devices
  • Medical Devices
  • Telecommunications
  • Modem
  • Point-of-Sale Equipment
  • Portable Instruments
  • POS Terminal
  • Power Meters
Step5Bar-code shipping tag
DS1374U-33+T&R
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Supplier Device Package
    10-uMAX
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Feature
    Alarm, Square Wave Output, Trickle-Charger, Watchdog Timer
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Binary Counter
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.97V~5.5V
  • Base Part Number
    DS1374
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Logic Function
    Clock, Counter
  • Time Format
    Binary
  • Date Format
    Binary
  • Current - Timekeeping (Max)
    175μA @ 2.97V~5.5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.3V~5.5V