  • X1227S8-2.7
X1227S8-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X1227S8-2.7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-X1227S8-2.7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X1227S8-2.7
Description:
8 Terminations5V 8 Pin Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer 0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1227S8-2.7 Overview
A package named 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains real time clocks.Tube is the way time clock is packaged, which is the way time clock is intended to be.2.7V~5.5V is the supply voltage of this electrical RTC.Electrical real time clocks of type Clock/Calendar correspond to this real time clock.The real time clock (RTC) that is mounted in the way of Surface Mount is connected to this circuit board.Temperature should be set at 0°C~70°C.If Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer is ensured when operating, then the operation will be successful.There is the possibility of terminating transmission lines with 8 terminations, which means that the equipment used to terminate the line will match its characteristic impedance.5V voltage is present on this electronic component.The RTCs are equipped with 8 pins.It is important to keep in mind that the supply voltage of this electrical digital time clock is 1.8V~5.5V.In order for it to work properly, real time clocks' output frequency should not exceed 0.032MHz.Following an input signal, there are 1 timers that output a signal at a preset time.
X1227S8-2.7 Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 terminations
8 pin count
X1227S8-2.7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC X1227S8-2.7 Real Time Clocks applications.
  • Digital cameras
  • Battery powered devices
  • White goods
  • Glucometer
  • Thermostat
  • Medical Devices
  • Vending Machine
  • Power Meters
  • Wearables, Portables
  • Utility Meter
Step5Bar-code shipping tag
X1227S8-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Clock/Calendar
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.7272mm
  • Length
    4.9022mm
  • Width
    3.9116mm