  • DS1344D-18+
DS1344D-18+
advertisement
Manufacturer No:
DS1344D-18+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1344D-18+
Package:
14-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
DS1344D-18+
Description:
14 Terminations1.8V 14 Pin DS1344 Real Time ClocksTimers or RTCs SubcategoryAlarm, Leap Year, NVRAM, Square Wave Output, Trickle Charger 4MHz
Purchasing and Inquiry
DS1344D-18+ Overview
There is a package 14-WFDFN Exposed Pad that contains real time clocks.The package is Tube.There is a voltage of 1.71V~5.5V when powering this electrical RTC.The type of this electrical real time clock is Clock/Calendar.As you can see from the diagram, this electronic component is mounted in the way of Surface Mount.As far as the operating temperature are concerned, electronic time clocks should be -40°C~85°C.There is a way to make sure that Alarm, Leap Year, NVRAM, Square Wave Output, Trickle Charger is maintained when operating if desired.Transmission lines with 14 terminations have the characteristic impedance of the RTC module terminating them.In the case of this RTC real time clock, there is 1.8V voltage supplied to it.There are 14 pins on it.As a member of the DS1344 family, RTCs belongs to them.1.3V~5.5V is the supply voltage of this electrical digital time clock.Timers or RTCs is the subcategory in which the RTCs belongs.The RTC times embed a memory of 96B available for storing programs and data.4MHz should be the maximum output frequency.Amounting type Surface Mount is the one associated with the RTC module.The real time clock is equipped with 14 pins.Following an input signal, there are 1 timers that output a signal at a preset time.Maintaining a voltage of 1.8V will result in high efficiency.
DS1344D-18+ Features
14-WFDFN Exposed Pad package
14 terminations
14 pin count
Be maintained at 1.8V for high efficiency.
DS1344D-18+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1344D-18+ Real Time Clocks applications.
  • Copier
  • Portable Instruments
  • Embedded Systems
  • Power Meters
  • Utility Meter
  • Vending Machine
  • Electronic metering
  • Network Appliance
  • Telecommunications
  • Health Care
Step5Bar-code shipping tag
DS1344D-18+
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-WFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Feature
    Alarm, Leap Year, NVRAM, Square Wave Output, Trickle Charger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock/Calendar
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timers or RTCs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    DS1344
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Interface
    SPI
  • Memory Size
    96B
  • Clock Frequency
    4MHz
  • Logic Function
    Clock
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Voltage - Supply, Battery
    1.3V~5.5V
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    SERIAL, 3-WIRE
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm