  • DS1340C-18
DS1340C-18
advertisement
Manufacturer No:
DS1340C-18
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1340C-18
Package:
SOIC
Datasheet:
DS1340C-18
Description:
16 Terminations1.8V 16 Pin Real Time Clocks0.032MHz Min 1.71V VMax 1.89V V
Purchasing and Inquiry
DS1340C-18 Overview
A package named SOIC contains real time clocks.A transmission line can have a 16 termination by terminating it with a RTC module whose characteristic impedance matches the line's.1.8V is the supply voltage of this RTC real time clock.There are 16 pins on it.0.032MHz should be the maximum output frequency.There is a mounting type Surface Mount specified for the RTC module.A total of 16 pins are equipped with the real time clock.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be kept at 1.8V.-40°C is the minimum operating temperature.RTC time is recommended to keep the operating temperature below 85°C.With 1.71V as the minimum supply voltage, real time clocks operate.There is 1.89V maximum supply voltage for real time clocks.
DS1340C-18 Features
SOIC package
16 terminations
16 pin count
Be maintained at 1.8V for high efficiency.
DS1340C-18 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1340C-18 Real Time Clocks applications.
  • Switcher
  • Modem
  • GPS
  • Digital still camera
  • IoT
  • Data loggers
  • Vending Machine
  • POS Terminal
  • Portable instruments
  • Security Systems
Step5Bar-code shipping tag
DS1340C-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    16
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Logic Function
    Clock
  • Time Format
    HH:MM:SS
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm