  • DS1315N-33
DS1315N-33
advertisement
Manufacturer No:
DS1315N-33
HK JDW NO:
503-DS1315N-33
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
DS1315N-33
Description:
16 Terminations3.3V 16 Pin DS1315 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryLeap Year 0.032MHz
Purchasing and Inquiry
DS1315N-33 Overview
The package 16-DIP (0.300, 7.62mm) contains real time clocks.This package has a package type of Tube.It is important to keep in mind that the supply voltage of this electrical RTC is 3V~3.6V.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Phantom Time Chip.This electronic component has been mounted in the way of Through Hole.Maintaining a constant temperature of -40°C~85°C is essential for safe operation.If Leap Year is ensured during operation, then there is no problem.When a transmission line is terminated with 16 terminations, it means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.It is possible to see 3.3V voltage being supplied to this RTC real time clock.With 16 pins, it is equipped.DS1315 are the family RTCs belongs to.There is a voltage of 2.5V~3.7V when powering this electrical digital time clock.Timer or RTC is the subcategory in which the RTCs belongs.There should be no more than a 0.032MHz frequency at real time clocks' output.Through Hole is the mounting type of the RTC module.16 pins are attached to it.RTC time is essential that the supply voltage remain at 3.3V for maximum efficiency.
DS1315N-33 Features
16-DIP (0.300, 7.62mm) package
16 terminations
16 pin count
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
DS1315N-33 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1315N-33 Real Time Clocks applications.
  • Digital video camera
  • Security Systems
  • White goods
  • Portable Instruments
  • Accurate high duration timer
  • Medical Equipment
  • Router
  • Low standby power applications
  • Printers
  • Modem
Step5Bar-code shipping tag
DS1315N-33
    Select All
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Logic Function
    Clock
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    1.1mA @ 3.3V
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    N
  • Voltage - Supply, Battery
    2.5V~3.7V
  • Volatile
    YES
  • Information Access Method
    SERIAL, FIXED PROTOCOL
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Length
    19.175mm
  • Width
    7.62mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2007
  • Feature
    Leap Year
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Phantom Time Chip
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    DS1315
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V