  • DS1267BS-100+
DS1267BS-100+
advertisement
Manufacturer No:
DS1267BS-100+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1267BS-100+
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
DS1267BS-100+
Description:
16 Terminations5V 16 Pin DS1267B Digital PotentiometersSerial256 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1267BS-100+ Overview
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages contain it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.Pentometer consists of 256 positions.The terminations are 16.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.On the digi devices, you can see the 16 pins.Mount in the direction of Surface Mount.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 100kOhm.In the DS1267B family, pentometer belongs.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.There are 16 pins on this potentiameter.It is possible to find Cascade Pin using this digital variable resistor.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.There is a possibility of delivering voltage at 5V.Having a maximum supply current of 5mA, digital potentiometer is able to handle any load.
DS1267BS-100+ Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1267BS-100+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1267BS-100+ Digital Potentiometers applications.
  • Communication device
  • Programmable power supplies
  • Used as programmable gain amplifier
  • Sensor auto referencing circuits
  • Automated caliberation
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Industrial control
  • Power supply
  • Contrast control of monitors
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
DS1267BS-100+
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    200.686274mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Cascade Pin
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    DS1267B
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    5mA
  • Taper
    Linear
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    900
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    6V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -6V
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm