  • DS1244YP-70
DS1244YP-70
advertisement
Manufacturer No:
DS1244YP-70
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1244YP-70
Package:
34-PowerCap™ Module
Datasheet:
DS1244YP-70
Description:
34 Terminations5V 34 Pin DS1244 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryLeap Year, NVSRAM
Purchasing and Inquiry
DS1244YP-70 Overview
There is a package called 34-PowerCap? Module which contains real time clocks, and you can find real time clocks there.This package has a package type of Tube.This electrical RTC has a supply voltage of 4.5V~5.5V.There is a type of electrical real time clock Phantom Time Chip associated with this real time clock.It should be noted that the real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.0°C~70°C should be the operating temperature.During operation, Leap Year, NVSRAM can be guaranteed.When a transmission line is terminated with 34 terminations, it means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.Obviously, a voltage of 5V is being supplied to this electronic component.A total of 34 pins are included in this product.The DS1244 family contains RTCs .This electrical digital time clock is powered by a voltage that is 3V at the time of installation.In Timer or RTC, this part is included.A real time analog clock's memory size is 32KB, which is available for storing programs and data.Amounting type Surface Mount is the one associated with the RTC module.For powering the real time clock, a power supply with a voltage of 5V is used.There are 34 pins on it.High efficiency requires a 5V supply voltage.There is 70GHz frequency that can be achieved.
DS1244YP-70 Features
34-PowerCap? Module package
34 terminations
34 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
DS1244YP-70 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1244YP-70 Real Time Clocks applications.
  • Copy machines
  • Elapsed time counter
  • Medical Equipment
  • Power Meters
  • IoT
  • Network Appliance
  • High duration timers
  • Hand-Held Devices
  • Wearables, Portables
  • Medical Devices
Step5Bar-code shipping tag
DS1244YP-70
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    34-PowerCap™ Module
  • Number of Pins
    34
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Leap Year, NVSRAM
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    34
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Phantom Time Chip
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    70GHz
  • Base Part Number
    DS1244
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    32KB
  • Access Time
    70 ns
  • Logic Function
    Clock
  • External Data Bus Width
    8
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10mA @ 5V
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    N
  • Voltage - Supply, Battery
    3V
  • Volatile
    NO
  • Height Seated (Max)
    6.858mm
  • Length
    25.019mm
  • Width
    23.495mm