  • DS1244WP-120IND
DS1244WP-120IND
advertisement
Manufacturer No:
DS1244WP-120IND
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1244WP-120IND
Package:
34-PowerCap™ Module
Datasheet:
DS1244WP-120IND
Description:
34 Terminations3.3V 34 Pin DS1244 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryLeap Year, NVSRAM
Purchasing and Inquiry
DS1244WP-120IND Overview
There is a version of real time clocks in the package 34-PowerCap? Module.In this case, time clock is packaged in the way of Tube.This electrical RTC receives its power from the 2.97V~3.63V supply voltage.Electrical real time clock type Phantom Time Chip.Here, Surface Mount represents how this part is mounted.-40°C~85°C is the operating temperature.When operating, you can ensure Leap Year, NVSRAM.It is possible to terminate a transmission line with a RTC module that matches the characteristic impedance of the line, which is known as 34 termination.RTC real time clocks like this have a 3.3V supply voltage.With 34 pins, it is equipped.The family in which RTCs belongs are DS1244.In this electrical digital time clock, the supply voltage is 3V.This component can be found in Timer or RTC.For storing the programs and data, the RTC times have an embedded memory of 32KB for storing data and programs.A Surface Mount mounting type is assigned to the RTC module.It is equipped with 34 pins.High efficiency requires a 3.3V supply voltage.120GHz is the maximum frequency that can be achieved.
DS1244WP-120IND Features
34-PowerCap? Module package
34 terminations
34 pin count
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
DS1244WP-120IND Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1244WP-120IND Real Time Clocks applications.
  • Portable instruments
  • Printers and copiers
  • Digital still camera
  • Electronic metering
  • Copier
  • Bridges
  • Fax/Printer
  • IoT
  • Mobile telephones
  • Metering
Step5Bar-code shipping tag
DS1244WP-120IND
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    34-PowerCap™ Module
  • Number of Pins
    34
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Leap Year, NVSRAM
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    34
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Phantom Time Chip
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.97V~3.63V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    120GHz
  • Base Part Number
    DS1244
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    32KB
  • Access Time
    120 ns
  • Logic Function
    Clock
  • External Data Bus Width
    8
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    7mA @ 3.3V
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    N
  • Voltage - Supply, Battery
    3V