  • DS1135LU-10+
DS1135LU-10+
advertisement
Manufacturer No:
DS1135LU-10+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1135LU-10+
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
DS1135LU-10+
Purchasing and Inquiry
DS1135LU-10+ Overview
The package is designed to be as cost-effective as possible by utilizing Tube. Using the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package eliminates the need to install additional insulating hardware in the application. The supply voltage of 2.7V~3.6V ensures reliable performance. As a mounting method, the technique Surface Mount is used. The operating temperature of this unit is -40°C~85°C. The device is configured with 1 taps/steps. It has been found that a number of related parts with the same base part number DS1135L are universally preferred for a variety of applications. It is placed at DUAL where the terminals are located. For a unique configuration, it is equipped with 8 terminations. In order to operate, a voltage supply of 3.3V is provided. As a logic type, it uses SILICON DELAY LINE. The subcategory of Delay Lines provides all the benefits of the subcategory. A supply voltage of 2.7V is sufficient for it to operate.
DS1135LU-10+ Features
Supply voltage at Tube volts
operate supply current at 3.3V
with SILICON DELAY LINE bits
DS1135LU-10+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1135LU-10+ Delay Lines Timing ICs applications.
  • Clock Synchronization
  • LCD Televisions
  • Telecommunications
  • High Vibration, High Acceleration Environments
  • Embedded Systems
  • Synchronization of clock and data
  • Delay Matching
  • Portable and Battery-Powered Equipment
  • Switch Debouncing
  • Transponder design
Step5Bar-code shipping tag
DS1135LU-10+
    Select All
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Delay Lines
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS1135L
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Function
    Multiple, NonProgrammable
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Output Polarity
    TRUE
  • Logic IC Type
    SILICON DELAY LINE
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    10 ns
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    10mA
  • Output Impedance
    50Ohm