  • DR0608-273L
DR0608-273L
advertisement
Manufacturer No:
DR0608-273L
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-DR0608-273L
Package:
Datasheet:
DR0608-273L
Step5Bar-code shipping tag
DR0608-273L
    Select All
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 21 hours ago)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    86mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • HTS Code
  • Packing Method
    Tray
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Lead Length
    4mm
  • Lead Spacing
    3.5mm
  • Lead Diameter
    0.6 mm
  • Inductance
    27 μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    1.9A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    86mOhm
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Inductance-Nom (L)
    27 µH
  • RMS Current (Irms)
    3.2A
  • Self Resonant Frequency
    12MHz