  • DPPM12D22K
DPPM12D22K
advertisement
Manufacturer No:
DPPM12D22K
HK JDW NO:
192-DPPM12D22K
Datasheet:
DPPM12D22K
Description:
DPPM 2200pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1.2kV-DC 475V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DPPM12D22K
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2013
  • Series
    DPPM
  • Size / Dimension
    0.984Lx0.276W 25.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 475
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    475V
  • Lead Pitch
    21.0058mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.827 21.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1200V
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Custom Capabilities
    Leads May Be Straight or Formed
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm