  • DPF14-250FIM-L
DPF14-250FIM-L
advertisement
Manufacturer No:
DPF14-250FIM-L
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DPF14-250FIM-L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPF14-250FIM-L
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Series
    DiscoGrip™
  • Published
    2005
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Blue
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • Contact Finish
    Nickel
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    PUSH-ON TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.090 ~ 0.156 (2.29mm ~ 3.96mm)
  • Insulation
    Fully Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    22.86mm
  • Length - Overall
    0.900 22.86mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm