  • DP83936AVUL-20
DP83936AVUL-20
advertisement
Manufacturer No:
DP83936AVUL-20
HK JDW NO:
815-DP83936AVUL-20
Package:
160-BQFP
Datasheet:
DP83936AVUL-20
Description:
4.75V~5.25V CMOS 10 Base-T PHY Parallel Controllers Interface ICs QUAD DP83936 160 Pins Controller 0.65mm 160-BQFP
Purchasing and Inquiry
DP83936AVUL-20 Overview
There is a copy of it in the 160-BQFP package. It is very easy to carry because of the Tube-shaped packaging. To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C. Using a 4.75V~5.25VV power source should be fine. A number of 160 terminations are found in it. High efficiency is possible with a supply voltage of 5V. It is a member of the DP83936 family of numbers. To operate, 160 pins are required. Set the supply current to 140mA for the gadget. A device that runs at 20MHz frequency will have a clock that runs at that frequency. The part has 1 serial I/Os incorporated.
DP83936AVUL-20 Features
20MHz clock frequency
DP83936AVUL-20 Applications
There are a lot of Texas Instruments DP83936AVUL-20 Controllers Interface ICs applications.
  • UART in SPI Systems
  • Multi-Function Monitors
  • USB Type-C
  • Tablets/Mobile Devices
  • Monitors
  • Microprocessors and
  • Personal Digital Assistants (PDAs)
  • PLCs
  • Smart LED Lighting
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
DP83936AVUL-20
  • Package / Case
    160-BQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    160
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    160
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    DP83936
  • Function
    Controller
  • Interface
    Parallel
  • Operating Supply Current
    140mA
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Address Bus Width
    32
  • Protocol
    Ethernet
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    32
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Standards
    10 Base-T PHY
  • Bus Compatibility
    NS32532; 68030; 68020
  • Data Transfer Rate-Max
    1.25 MBps
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ; BIPH-LEVEL(MANCHESTER)
  • Height Seated (Max)
    3.7mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm