  • KSZ8842-16MVLI-TR
KSZ8842-16MVLI-TR
advertisement
Manufacturer No:
KSZ8842-16MVLI-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-KSZ8842-16MVLI-TR
Package:
128-LQFP
Datasheet:
KSZ8842-16MVLI-TR
Description:
3.1V~3.5V 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Controllers Interface ICs QUAD KSZ8842 Switch 0.4mm 128-LQFP
Purchasing and Inquiry
KSZ8842-16MVLI-TR Overview
There is a package called 128-LQFP that contains it, and you can find it there. It's packaged in the shape of a Tape & Reel (TR). A temperature of -40°C~85°C should be maintained for reliable operation. It should be able to operate on a 3.1V~3.5VV power supply. As you can see, the terminations of the wire are in 128. The supply voltage 1.2V allows for high efficiency. In the world of numbers, it is a member of the KSZ8842 family. The gadget's supply current is set to 122mA.
KSZ8842-16MVLI-TR Features
KSZ8842-16MVLI-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology KSZ8842-16MVLI-TR Controllers Interface ICs applications.
  • LAN Servers
  • Multi-Function Monitors
  • DSPs
  • Docking Stations
  • Industrial and Embedded PCs
  • PC Motherboards
  • Notebook Computers
  • Transceivers for EMI
  • MP3 Players
  • Handheld Instruments
Step5Bar-code shipping tag
KSZ8842-16MVLI-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    128
  • Voltage - Supply
    3.1V~3.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    KSZ8842
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G128
  • Function
    Switch
  • Interface
    Parallel
  • Operating Supply Current
    122mA
  • Protocol
    Ethernet
  • Standards
    10/100 Base-T/TX PHY
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm