  • DNG18-187FB-3K
DNG18-187FB-3K
advertisement
Manufacturer No:
DNG18-187FB-3K
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DNG18-187FB-3K
Quantity:
In Stock : 2957
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DNG18-187FB-3K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    ReelSmart™ Supra-Grip™
  • Feature
    Butted Seam
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Red
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Depth
    7.4mm
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    WIRE TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.090 ~ 0.126 (2.29mm ~ 3.20mm)
  • Insulation
    Fully Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Wire Cross Section
    1.5 mm2
  • Length
    22.606mm
  • Length - Overall
    0.890 22.61mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.187 4.75mm