  • DNF18-250FIMB-D
DNF18-250FIMB-D
advertisement
Manufacturer No:
DNF18-250FIMB-D
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DNF18-250FIMB-D
Quantity:
In Stock : 15232
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DNF18-250FIMB-D
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Nylon
  • Weight
    635.029318g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2011
  • Feature
    Serrated Termination
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    INTERCONNECTION DEVICE
  • Color
    Red
  • Gender
    Male
  • Contact Finish
    Nickel
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Insulation Diameter
    0.136 (3.45mm)
  • Insulation
    Fully Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    23.114mm
  • Width
    11.4mm
  • Length - Overall
    0.910 23.11mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm