  • DNF14-111-M
DNF14-111-M
advertisement
Manufacturer No:
DNF14-111-M
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DNF14-111-M
Quantity:
In Stock : 2620
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DNF14-111-M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Nylon
  • Weight
    907.18474g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2005
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Blue
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    14 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    PUSH-ON TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.162 (4.11mm)
  • Insulation
    Non-Mating End Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    19.05mm
  • Width
    3.81mm
  • Length - Overall
    0.750 19.05mm
  • Tab Thickness
    0.020 0.51mm
  • Width - Tab
    0.110 2.79mm