  • DNF10-250FIMB-D
DNF10-250FIMB-D
advertisement
Manufacturer No:
DNF10-250FIMB-D
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DNF10-250FIMB-D
Quantity:
In Stock : 13396
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DNF10-250FIMB-D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Nylon
  • Material
    Brass
  • Weight
    1.043262kg
  • Body Material
    Copper
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2011
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Yellow
  • Gender
    Male
  • Depth
    11.4mm
  • Contact Finish
    Nickel
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    10 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    12 AWG
  • Body Plating
  • Insulation Diameter
    0.220 (5.59mm)
  • Insulation
    Fully Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    24.4mm
  • Width
    11.4mm
  • Length - Overall
    0.960 24.38mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm