  • DMT3N4R2U224M3DTA0
DMT3N4R2U224M3DTA0
advertisement
Manufacturer No:
DMT3N4R2U224M3DTA0
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-DMT3N4R2U224M3DTA0
Package:
3-SMD, Gull Wing
Description:
CAPACITOR 220MF 20% 4.2V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DMT3N4R2U224M3DTA0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3-SMD, Gull Wing
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DMT
  • Size / Dimension
    0.827Lx0.551W 21.00mmx14.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD (SMT) Tabs
  • Capacitance
    220mF
  • Voltage - Rated DC
    4.2V
  • Packing Method
    BULK
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm
  • Size Code
    8355
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    2.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.087 2.20mm