  • DMT1S68K-F
DMT1S68K-F
advertisement
Manufacturer No:
DMT1S68K-F
HK JDW NO:
192-DMT1S68K-F
Package:
Radial
Datasheet:
DMT1S68K-F
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 100VDC RAD
Step5Bar-code shipping tag
DMT1S68K-F
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    DMT
  • Size / Dimension
    0.559Lx0.276W 14.20mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 65
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    65V
  • Lead Pitch
    10.7mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.421 10.70mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Height
    11.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.554 14.06mm