  • DME4S12K
DME4S12K
advertisement
Manufacturer No:
DME4S12K
HK JDW NO:
192-DME4S12K
Package:
Datasheet:
DME4S12K
Description:
12nF Film Capacitor 10% Radial 400V-DC POLYESTER
Step5Bar-code shipping tag
DME4S12K
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DME4S12K .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYESTER
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    12nF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Size Code
    4117
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    200V
  • Height
    7.5mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    4.8mm