  • DME2W2P7K-F
DME2W2P7K-F
advertisement
Manufacturer No:
DME2W2P7K-F
HK JDW NO:
192-DME2W2P7K-F
Package:
Radial
Datasheet:
DME2W2P7K-F
Description:
CAP FILM 2.7UF 10% 250VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DME2W2P7K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • Capacitance
    2.7μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    17.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • Width
    10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C