  • DFLT15A-7
DFLT15A-7
advertisement
Manufacturer No:
DFLT15A-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DFLT15A-7
Package:
POWERDI®123
Datasheet:
DFLT15A-7
Description:
TVS DIODE 15V 24.4V POWERDI 123
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DFLT15A-7
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DFLT15A-7.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    POWERDI®123
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Power Rating
    225W
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Max Power Dissipation
    225W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Base Part Number
    DFLT15A
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    15V
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    225W
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    24.4V
  • Clamping Voltage
    24.4V
  • Peak Pulse Current
    9.22A
  • Reverse Standoff Voltage
    15V
  • Max Surge Current
    9.22A
  • Peak Pulse Power
    1.125kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    16.7V
  • Reverse Breakdown Voltage
    16.7V
  • Forward Voltage-Max
    3.5V
  • Max Breakdown Voltage
    18.5V
  • Number of Unidirectional Channels
  • Height
    980μm
  • Length
    1.78mm
  • Width
    3.7mm