  • DF7055SF40KNV
DF7055SF40KNV
advertisement
Manufacturer No:
DF7055SF40KNV
HK JDW NO:
668-DF7055SF40KNV
Package:
256-BQFP
Datasheet:
Description:
512KB 512K x 8 FLASH SH-2E 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7050 Series DF7055 256 Pin 40MHz 256-BQFP
Quantity:
In Stock : 76
Step5Bar-code shipping tag
DF7055SF40KNV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-BQFP
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    SuperH® SH7050
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DF7055
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, SCI
  • Memory Size
    512kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    149
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V